Mali Przyjaciele Przyrody

Konkurs KLUBU GAJA " Drzewo roku " - www.klubgaja.pl

DRZEWO ROKU – IV EDYCJA

Konkurs Drzewo Roku to propozycja, podobnie jak Święto Drzewa, dla osób indywidualnych, placówek edukacyjnych, urzędów administracji państwowej i samorządowej, instytucji, organizacji społecznych oraz regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców.

Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów.

Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w naszym życiu, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska, w którym żyjemy oraz wyłonienie najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Poszukujemy drzewa z historią, która pobudza wyobraźnię i scala wspólnotę osób mieszkających w danym regionie.

Ambasadorami konkursu są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska oraz reżyser i senator Kazimierz Kutz.

Moje drzewa. Pierwsze, jakie pamiętam, to smukły jesion pod babcinym oknem, domu już nie ma, a on ciągle stoi i przypomina dawne dzieje. Drzewa były mi bliskie od dzieciństwa, uwielbiałam wdrapywać się na czubek brzozy i z nią razem tańczyć w rytm muzyki wiatru. Potem zachwyciły mnie tak drzewa z lasu, że zapragnęłam być gajowym, ale się nie stało. Udało się za to podczas późniejszych wędrówek po świecie skompletować niezłą kolekcję drzew zarówno w oczach jak i na fotografii. W Libanie cedry, na Tasmanii – drzewiaste paprocie, w wielu krajach palmy, w Stanach Zjednoczonych sekwoje ale najbardziej zauroczyły mnie potężne, magiczne, pamiętające nawet tysiąclecia baobaby, te z Madagaskaru. To w podróży, ale przecie w Polsce także mamy piękne drzewa. Waham się, któremu z nich przyznać palmę pierwszeństwa – dębowi bo dumny i odwieczny, bukowi bo srebrzysty a ponadto bieszczadzki, lipie, brzozie, jodle, jaworowi? A co na to jodły, sosny, klony, topole i modrzewie? Jest w czym wybierać. Fascynowały mnie nie tylko ich kory ale i przekroje, które fotografowałam i pokazywałam na licznych wystawach chcąc zwrócić uwagę nie na przydatność- bo to sprawa oczywista -ale na piękno drzew, które tak bardzo współtworzą urodę świata. Kochajmy je i szanujmy, a sprzyja temu niewątpliwie Konkurs na Drzewo Roku.

Elżbieta Dzikowska

Klub Gaja to akurat coś dla mnie. Nie wiedziałem o jego istnieniu. Bo drzewa są w mojej relacji z naturą jak piękne kobiety. Często je podziwiam, tam gdzie je zastanę. W okolicy mojego domu letniskowego w Milówce, na Prusowie, miałem swoje gigantyczne świerki, traktowałem je jak bliskie znajome, a gaj starych buków pod szczytem Prusowa, wygulganych jak rzeźby, bywały moim schroniskiem przed złem tego świata. Ale ostatnimi laty wszystko poszło pod piły. Setki hektarów starych drzew…od tego czasu już tam nie jeżdżę. Mam u siebie, w środku tarasu, wielką, kanadyjską sosnę. Daje mi w lecie cień, osłania przed deszczem. Daje mi swoją energię. Czasem ją obejmuję…

Kazimierz Kutz

BARDZO WAŻNE!

Zgłoszenia drzew prosimy przesyłać na formularzu zgłoszeniowym na adres e-mail:swietodrzewa@klubgaja.pl lub na adres pocztowy: Klub Gaja, ul. Parkowa 10, 43-365 Wilkowice (najlepiej nagrane na płytę CD). Na wypełnione formularze czekamy do 30 listopada 2013 r.

Formularz zgłoszeniowy do pobrania

2.Zbieraj telefony

ZBIERZMY 20 TYSIĘCY TELEFONÓW NA 20. "SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA"

Telefony, które zostaną wysłane do firmy Greenfone Sp. z o.o. zostaną szczegółowo wycenione, zutylizowane zgodnie z prawem lub uzdatnione do ponownego wykorzystania, a dochód z nich zostanie przekazany na zwiększanie efektywności energetycznej placówek (poprzez wymianę starych sprzętów AGD, na nowe, energooszczędne urządzenia) służących kształceniu i wychowaniu dzieci.

Bliższych informacji udziela M. Czechowicz

3. Zbieraj tusze- www.greenproject.org.pl

PROGRAM ZBIERAJ KARTRIDŻE, RATUJ KONIE

III Edycja – rok szkolny 2013/2014

Program polega na zbiórce zużytych tuszy i tonerów do drukarek (kartridży).

Udział w Programie mogą wziąć wszystkie placówki oświatowe, które wraz ze swoimi podopiecznymi chcą zbierać kartridże i tym samym pomagać w ratowaniu koni.

My odbieramy zebrane kartridże i przekazujemy je do reprodukcji, dzięki czemu otrzymujemy środki dla Klubu Gaja na ratowanie koni. W ciągu ostatnich dwóch lat zbiórki kartridży przekazaliśmy Klubowi Gaja ponad 22 tys. zł. na wykup i utrzymanie (leczenie, wyżywienie) potrzebujących koni.

Serdecznie zapraszamy do udziału w III Edycji Programu!

Spośród wszystkich uczestników zbiórki wyłonimy Laureatów w kategoriach:
zebranie największej ilości kartridży nadających się do reprodukcji – na podstawie rankingu placówek
największa aktywność podczas trwania Programu – na podstawie przesłanego sprawozdania
pozyskanie największej ilości Partnerów – na podstawie przesłanej listy Partnerów

KORZYŚCI Z UDZIAŁU W PROGRAMIE ZBIERAJ KARTRIDŻE, RATUJ KONIE:
zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska poprzez recykling odpadów (kartridże, na wysypisku śmieci rozkładają się kilkaset lat i mogą zanieczyścić glebę)
zwiększenie świadomości ekologicznej u uczniów, rodziców, nauczycieli i społeczności lokalnej
pomoc w ratowaniu chorych, zaniedbanych i opuszczonych koni (dzięki pieniądzom ze zbiórki kartridży zostanie im zapewniona opieka i nowy dom)
możliwość otrzymania wyróżnienia dzięki rywalizacji między placówkami w całej Polsce

4. Należymy do Klubów Zielonych - strona na której będą zawarte wszystkie działania które realizuje nasz Klub. BUduję tę stronę Fundacja Nasza Ziemia
www.naszaziemia.pl

Dla wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć książkę "Tajemnice Piasecznicy" plik do pobrania znajduje się w aktualnościach